E-mail UpdatesRSS FeedSSC on TwitterSSC on YouTubeSSC on FacebookWomen's SportsMen's SportsInside The SSCAcademic And Athletic Excellence
Scoreboard
NCAA Division IIBarry UniversityEckerd CollegeFlorida Southern CollegeFlorida Institute of TechnologyLynn UniversityNova Southeastern UniversityRollins CollegeSaint Leo UniversityUniversity of Tampa
Sport:   Month:   Year:   
<< Previous Month's Events

November 2014 Calendar

Next Month's Events >>
      
1
Volleyball
Palm Beach Atlantic 3, Rollins 0 25-22, 25-22, 25-22
TAMPA 3, SAINT LEO 0 28-26, 25-21, 25-15
FLORIDA SOUTHERN 3, ECKERD 0 25-16, 25-20, 25-23
LYNN 3, BARRY 0 25-23, 25-19, 25-22
NOVA SOUTHEASTERN 3, FLORIDA TECH 2 21-25, 28-26, 25-22, 20-25, 15-12
Soccer (W)
BARRY 3, ECKERD 0
Soccer (M)
Rollins 2, Saint Leo 2 2 OT
Tampa 2, Nova Southeastern 0
Clayton St. 2, Barry 0
Swimming & Diving (M)
Rollins at Nova Southeastern
Swimming & Diving (W)
Rollins at Nova Southeastern
Golf (W)
Hope & Honor Invitational
2
Golf (W)
Hope & Honor Invitational
3
Golf (M)
Warner Invitational
4
Golf (M)
Warner Invitational
Volleyball
Florida Southern 3, Palm Beach Atlantic 0 25-22, 25-21, 25-8
Soccer (W)
Saint Leo 3, Florida Tech 1
Tampa 2, Eckerd 0
Soccer (M)
Florida Tech 1, Eckerd 0
Nova Southeastern 1, Rollins 1 NSU advances on penalty kicks
5
Volleyball
TAMPA 3, ECKERD 1 25-18, 25-16, 25-27, 25-14
6
Volleyball
Palm Beach Atlantic 3, Saint Leo 1 25-19, 23-25, 25-21, 25-17
Golf (W)
McDermott Scholarship Invitational
Golf (M)
McDermott Scholarship Invitational
7
Volleyball
TAMPA 3, FLORIDA TECH 0 25-18, 26-24, 25-20
LYNN 3, ROLLINS 0 25-14, 25-22, 25-22
FLORIDA SOUTHERN 3, NOVA SOUTHEASTERN 0 25-21, 25-20, 25-22
BARRY 3, SAINT LEO 0 25-22, 25-21, 26-24
Soccer (W)
Tampa 1, Barry 1 Tampa advances on penalty kicks
Rollins 3, Saint Leo 1
Soccer (M)
Lynn 2, Nova Southeastern 0
Florida Tech 2, Saint Leo 1 OT
Swimming & Diving (M)
Florida Atlantic at Florida Tech
Florida Southern at Florida State
Swimming & Diving (W)
Florida Southern at Florida State
Florida Atlantic at Florida Tech
Florida Atlantic at Florida Tech
8
Volleyball
NOVA SOUTHEASTERN 3, SAINT LEO 1 31-29, 25-17, 21-25, 25-16
FLORIDA SOUTHERN 3, BARRY 0 25-15, 25-11, 25-20
ROLLINS 3, FLORIDA TECH 0 25-18, 25-13, 25-19
Palm Beach Atlantic 3, Eckerd 0 25-21, 25-18, 25-20
TAMPA 3, LYNN 0 25-16, 25-18, 25-19
Cross Country (W)
Sunshine State Conference Championship
Cross Country (M)
Sunshine State Conference Championship
Swimming & Diving (M)
Florida Tech at Rollins
Nova Southeastern at Indian River
Swimming & Diving (W)
Florida Tech at Rollins
Nova Southeastern at Indian River
9
Soccer (W)
Tampa vs. Rollins (at Barry University), 1 p.m.
Soccer (M)
Lynn 3, Florida Tech 2
10
Swimming & Diving (W)
Lynn at Indian River State w/ West Florida
11
Volleyball
NOVA SOUTHEASTERN 3, BARRY 1 25-23, 30-32, 25-22, 25-17
LYNN 3, FLORIDA TECH 0 25-10, 25-16, 25-15
Swimming & Diving (M)
West Florida at Florida Tech
Swimming & Diving (W)
West Florida at Florida Tech
West Florida at Florida Tech
12
Volleyball
FLORIDA SOUTHERN 3, SAINT LEO 1 19-25, 25-18, 25-19, 25-20
13
14
Volleyball
FLORIDA SOUTHERN 3, ROLLINS 1 23-25, 25-17, 25-14, 25-11
LYNN 3, ECKERD 0 25-16, 25-23, 25-19
TAMPA 3, BARRY 0 25-20, 25-9, 25-19
Soccer (W)
Saint Leo 1, North Alabama 0
Basketball (W)
Rollins 66, Montevallo 59
Eckerd 76, Valdosta St. 59
Nova Southeastern 80, Alabama-Huntsville 40
Tampa 58, Flagler 56
Lynn 69, Puerto Rico-Rio Piedras 31
Barry 68, Shorter 56
Florida Southern 75, Georgia College & State Univ. 67
Saint Leo 68, Armstrong Atlantic St. 62
Basketball (M)
Barry 90, Johnson & Wales (Fla.) 62
Nova Southeastern 102, Johnson St. 46
Alabama-Huntsville 71, Saint Leo 58
North Alabama 88, Tampa 87
Florida Tech 83, Paine 77
Rollins 80, Clark Atlanta 76
15
Volleyball
TAMPA 3, NOVA SOUTHEASTERN 0 25-17, 25-9, 25-11
SAINT LEO 3, ROLLINS 1 25-13, 18-25, 25-20, 25-11.
FLORIDA TECH 3, ECKERD 2 18-25, 17-25, 26-24, 25-21, 15-12
Basketball (W)
Saint Leo 77, Montevallo 40
Rollins 71, Armstrong Atlantic St. 67
Nova Southeastern 87, Shorter 68
Lynn 80, Puerto Rico-Mayaguez 54
Tampa 60, Georgia College & State Univ. 38
West Georgia 66, Eckerd 61
Florida Southern 62, Flagler 49
Alabama-Huntsville 68, Barry 54
Basketball (M)
Alabama-Huntsville 80, Tampa 64
Delta St. 89, Eckerd 77
Florida Southern 93, West Alabama 76
Florida Tech 93, Clark Atlanta 78
Florida Gulf Coast 63, Nova Southeastern 51
Rollins 65, Paine 51
Saint Leo 83, North Alabama 71
Lynn 86, Armstrong Atlantic St. 59
Swimming & Diving (M)
Saint Leo at Tampa
Swimming & Diving (W)
Rollins at Lynn
Saint Leo at Tampa
16
Soccer (W)
Rollins 1, Valdosta St. 0
Saint Leo 2, Barry 0
Soccer (M)
Saint Leo 2, Christian Brothers 2 SLU defeats CBU, 5-4 in PK's
Basketball (M)
Eckerd 82, West Alabama 78
Florida Southern 97, Delta St. 80
17
Basketball (W)
Lynn 72, Puerto Rico-Bayamon 66
18
Basketball (W)
Barry 84, Florida Memorial 64
Florida Tech 87, Palm Beach Atlantic 75
Basketball (M)
Saint Leo 89, Florida Memorial 48
Tampa 82, Southeastern 74
Warner 66, Rollins 60
19
Basketball (W)
Rollins 69, Warner 59
Eckerd 79, Flagler 68
Basketball (M)
Lynn 89, Puerto Rico-Mayaguez 77
20
Volleyball
Florida Southern 3, Shorter 0 25-13, 25-18, 25-16
Valdosta St. 3, Saint Leo 2
Tampa 3, Claflin 0
Basketball (W)
Florida Southern 62, Valdosta St. 53
Saint Leo 80, Southeastern 58
21
Volleyball
Tampa 3, Valdosta St. 0 25-14, 25-16, 25-10
Palm Beach Atlantic 3, Florida Southern 2 25-23,21-25,27-25,16-25,15-13
Soccer (W)
Rollins 1, Saint Leo 0
Soccer (M)
Lynn 3, Saint Leo 0
Basketball (W)
Nova Southeastern 72, Clayton St. 64
Basketball (M)
Livingstone 89, Rollins 82
Barry 89, Puerto Rico-Mayaguez 64
Swimming & Diving (M)
Florida Tech at Tampa
Swimming & Diving (W)
Florida Tech at Tampa
22
Volleyball
Palm Beach Atlantic at Tampa, 7 p.m.
Cross Country (W)
NCAA Division II South Region Championship
Cross Country (M)
NCAA Division II South Region Championship
Basketball (W)
Tampa at Palm Beach Atlantic, 2 p.m.
Nova Southeastern vs. Armstrong Atlantic St. (at Pirate Classic (Savannah, Ga.)), 4 p.m.
Florida Tech at Fort Valley St., 1 p.m.
Florida Southern at Georgia Southwestern St., 1 p.m.
Puerto Rico-Rio Piedras at Barry, 2 p.m.
Basketball (M)
Rollins vs. Johnson C. Smith (at Johnson C. Smith Classic - Charlotte, N.C.), 4 p.m.
Saint Leo at Young Harris, 2 p.m.
Puerto Rico-Rio Piedras at Florida Tech, 7 p.m.
Swimming & Diving (M)
Nova Southeastern at Tampa
Tampa at Rollins
Swimming & Diving (W)
Nova Southeastern at Tampa
Tampa at Rollins
23
Soccer (W)
TBA vs. TBA (at NCAA Quarterfinals)
Soccer (M)
TBA vs. Lynn (at Young Harris, Ga.), 1 p.m.
24
Basketball (W)
Puerto Rico-Mayaguez at Eckerd, 7:30 p.m.
Puerto Rico-Rio Piedras at Rollins, 5:30 p.m.
Basketball (M)
Puerto Rico-Mayaguez at Florida Tech, 7 p.m.
Puerto Rico-Bayamon at Rollins, 7:30 p.m.
25
Basketball (W)
Warner at Tampa, 5:30 p.m.
Puerto Rico-Rio Piedras at Florida Tech, 7 p.m.
Basketball (M)
Florida Memorial at Barry, 7:30 p.m.
Armstrong Atlantic St. at Tampa, 7:30 p.m.
Puerto Rico-Mayaguez at Rollins, 2 p.m.
Embry-Riddle (Fla.) at Nova Southeastern, 7:30 p.m.
Young Harris vs. Eckerd (at Eckerd Tournament ), 7:30 p.m.
Puerto Rico-Bayamon at Florida Southern, 7:30 p.m.
26
Basketball (M)
Columbus St. at Saint Leo, 4 p.m.
Puerto Rico-Bayamon at Florida Tech, 7 p.m.
27
28
Basketball (W)
Stillman at Nova Southeastern, 2 p.m.
Barry vs. Union (Tenn.) (at NSU Thanksgiving Classic (Davie, Fla.)), 4 p.m.
Tampa vs. St. Martin's (at Western Washington Tournament (Bellingham, Wash.))
Southern New Hampshire vs. Saint Leo (at Eckerd Classic (St. Petersburg, Fla.)), 1 p.m.
Tuskegee at Rollins, 1 p.m.
Clayton St. vs. Florida Tech (at PBA Classic (West Palm Beach, Fla.)), 4 p.m.
Puerto Rico-Bayamon at Eckerd, 3 p.m.
Basketball (M)
Lynn vs. Seton Hill (at NSU Thanksgiving Classic - Ft. Lauderdale, Fla.), 5:30 p.m.
Sioux Falls at Barry, 7 p.m.
Puerto Rico-Mayaguez vs. Nova Southeastern (at NSU Thanksgiving Classic - Ft. Lauderdale, Fla.), 8 p.m.
Stillman at Florida Southern, 7:30 p.m.
Fort Valley St. at Saint Leo, 7 p.m.
Puerto Rico-Bayamon at Eckerd, 7:30 p.m.
Minn. St. Mankato vs. Tampa (at Eckerd Tournament - St. Petersburg, Fla.), 5:30 p.m.
Clark Atlanta at Florida Tech, 7 p.m.
29
Basketball (W)
Union (Tenn.) at Nova Southeastern, 2 p.m.
Western Washington vs. Tampa (at Western Washington Tournament (Bellingham, Wash.))
Puerto Rico-Bayamon vs. Saint Leo (at Eckerd Classic (St. Petersburg, Fla.)), 1 p.m.
TBA at Rollins
Lynn at Bethune-Cookman, 2 p.m.
Armstrong Atlantic St. vs. Florida Tech (at PBA Classic (West Palm Beach, Fla.)), 2 p.m.
Embry-Riddle (Fla.) at Florida Southern, 2 p.m.
Southern New Hampshire at Eckerd, 3 p.m.
Stillman at Barry, 4 p.m.
Basketball (M)
Minn. St. Mankato vs. Eckerd (at Eckerd Tournament )
Metropolitan St. Denver at Florida Southern, 7:30 p.m.
TBA at Florida Tech
Puerto Rico-Mayaguez vs. Lynn (at NSU Thanksgiving Classic - Ft. Lauderdale, Fla.), 5:30 p.m.
Seton Hill vs. Nova Southeastern (at NSU Thanksgiving Classic - Ft. Lauderdale, Fla.), 8 p.m.
Puerto Rico-Bayamon vs. Tampa (at Eckerd Tournament - St. Petersburg, Fla.), 5:30 p.m.
Puerto Rico-Rio Piedras at Barry, 7 p.m.
30
      
<< Previous Month's Events

November 2014 Calendar

Next Month's Events >>